Majitelům starých rukopisů nešlo jenom o text, kniha byla jedinečným, luxusním artefaktem, známkou společenské prestiže, a tomu odpovídalo i její precizní provedení a výtvarná podoba. Národní knihovna ČR se rozhodla o tyto estetické vjemy podělit a díky spolupráci se společností ECOZZ se můžete na třech taškách z kolekce Rare Prints kochat vzory, které pocházejí ze skvostů v jejích sbírkách.
Hned dva zobrazené motivy pocházejí z bohatě zdobeného rukopisu Životy svatých otců, kteří obývali na poušti, český překlad spisu Vitae patrum, který z latiny roku 1516 pořídil Řehoř Hrubý z Jelení pro Ladislava ze Šternberka. Výjevy ze života světců jsou prací Mistra Lobkovického graduálu. Na jedné z tašek je zobrazená část folia 132v, jehož text je rámován bordurou s vlčími máky a doprovází jej iluminace příběhu setkání sv. Pachomia s andělem. Na další tašce je využita bordurová výzdoba s rostlinnými motivy z folia 28r.
Florální námět dominuje i třetí tašce, která na sobě nese barevnou kresbu Ignáce Tirsche ve stylu koloniálního baroka, jež je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictoricus Mexicanus, vytvořených kolem r. 1762. Jezuitský misionář Ignác Tirsch (1733-1781) pocházel z chomutovské měšťanské rodiny, studoval filozofii v Brně a poté teologii v Mexiku, kde byl vysvěcen a vydal se na misii do Santiaga a San José del Cabo na území bojovného indiánského kmene Pericú. Místní příroda a život domorodců, mesticů i kreolů jej natolik uchvátily, že je zachytil ve svých kolorovaných črtách.
Ekotašky lze pohodlně srolovat na velikost 5 x 8 cm a schovat do kabelky, kde počkají na svou chvíli. Po rozložení na rozměry 50 x 45 cm pojmou břímě o tíze až 20 kg, které lze proti vypadnutí či odcizení zajistit zipem. Ekologické tašky z kolekce Rare Prints jsou k dostání v Národní knihovně ČR za cenu 199 Kč / ks.