Po deseti minutách byla ve vozidle naměřena teplota 59,5 stupňů Celsia, po čtvrt hodině byli figuranti již dehydrováni, točili se jim hlavy a byli malátní. Ještě hůře dopadly potraviny, které si mnozí motoristé vozí s sebou jako svačinu. Za 20 minut se zkazil bramborový salát v kelímku, šunka zezelenala a vysušila se a na plátku sýra se vytvořila plíseň…
Test měl zcela jednoznačné a varující výsledky. Dospělý člověk nedokáže v létě za teplot kolem 30 stupňů Celsia vydržet v zavřeném vozidle déle než 15 – 20 minut. Pak by následoval zřejmě kolaps. Netrvanlivé potraviny se za tu dobu zkazí a nejsou poživatelné. A co by se stalo dítěti zavřenému nerozumnými rodiči ve vozidle během jeho hodinového nákupu nebo malému psíku? Raději ani nedomýšlet…
7 rad pro cesty ve vedrech
1. V autě nenechávejte léky, ty totiž ztratí účinnost při vysokém zahřátí, a to i v případě, že jsou uloženy ve schránce nebo v zavazadle. Nenechávejte v autě nákup (voňavka může explodovat, v potravinách se může objevit salmonelóza či jiné škodlivé látky). Samozřejmě nezanechávejte ve voze na slunci rostliny, zvířata a hlavně děti!
2. Doplňování tekutin je v letních měsících velmi důležité. Za den vypijte až tři litry vody, zředěné ovocné šťávy nebo čaje. Také zásoby tekutin uložte do zavazadlového prostoru, jelikož je často chladnější než přední část vozidla. Neužívejte za horka kávu a ledové i energetické nápoje. Může dojít k rychlejší únavě, zvýšenému pocení a k případným žaludečním potížím.
3. Oblečení musí být vzdušné a lehké. Bavlněné je nejlepší pro cestování v létě. Kdo má kožené sedačky, neměl by nosit kraťasy nebo sukni, protože kožená sedadla se zahřívají podstatně více než látková. To pak vede k různým nepříjemnostem a bolestem. Kdo má citlivější pokožku, neměl by zapomenout se před ostrým sluncem chránit opalovacím krémem, a to i ve vozidle.
4. Odložte jízdu mezi 12 až 15 hodinou. Za slunného počasí je vozidlo nejvíce rozehřáté a hrozí vysoké nebezpečí únavy posádky vozu i vážné dopravní nehody.
5. Nadměrné ochlazování vzduchu pomocí klimatizace zvyšuje spotřebu paliva, a to až na dva litry na 100 ujetých kilometrů. Dokonce ve střední Evropě řidiči jen klimatizací spotřebují kolem pěti procent z celkové roční spotřeby automobilu. (Průměrný řidič by s tímto množstvím mohl rok jezdit zcela zdarma.) Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší jak šest až deset stupňů Celsia. Pro krátké vzdálenosti vynechejte klimatizaci úplně a místo ní si stáhněte okna. Obecně platí, že by auto mělo být před každou jízdou řádně vyvětráno, a teprve pak by se měla pouštět klimatizace. Pokud nemáte klimatizaci, otevřete zadní okna a proudící vzduch během jízdy vytlačí teplý vzduch z interiéru vozidla.
6. Kdo parkuje vozidlo na slunci, měl by využívat sluneční clonu umístěnou za čelním sklem. Ta poskytuje alespoň nějakou úlevu. Ovšem pamatujte, že se slunce během dne pohybuje a paprsky mohou za nějaký čas dopadnout i na původně ve stínu zaparkované vozidlo. Naopak správně zastíněný vůz dokáže vytvořit rozdíl v teplotě interiéru o 15 stupňů Celsia.
7. Každý 10. den zemře ve světě jedno dítě uvězněné v přehřátém autě. Všimnete-li si dítěte v zaparkovaném autě stojícím na slunci, snažte se voláním zajistit pomoc okolí a najít majitele vozu. Když se vám to nepovede, volejte ihned číslo tísňového volání 112. Pokud dítě v autě již nereaguje, je v ohrožení života. V takovém případě ihned volejte záchranou službu (155) a policii (158) a za každou cenu se snažte dostat do vozidla. Okno, které je otevřeno pouze na malou škvíru, nemůže plně zajistit proudění vzduchu v autě a interiér se stejně zahřeje.